Źródła

Informacje zawarte na powyższej stronie są kompilacją informacji z następujących źródeł:

  • Silva Rhetoricae: The Forest of Rhetoric – wspaniała anglojęzyczna strona opisująca antyczną i anglojęzyczną terminologię. Służy mi głównie jako "arbiter" w wybieraniu właściwej definicji danej figury, czasem czerpię z niej pomysły na przykłady z antycznych lub biblijnych źródeł.
  • Rhetorical Figures – obszerna kompilacja anglojęzycznych źródeł.
  • Wikipedia – korzystam z niej bardzo podejrzliwie, zwłaszcza z polskiej wersji. Teoria literatury i retoryki bywa bardzo niejasna i poczciwa Wiki często za nią nie nadąża.
  • Encyklopedia WIEM i internetowe słowniki – istnieje szereg internetowych publikacji przedstawiających krótkie definicje figur retorycznych, korzystam z nich czasami, jednak brak obszernych tekstów i przykładów jakoś mnie nie zachęca. Lubię za to Słownik wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego, który podsuwa nieraz pomysły na polskie tłumaczenia łacińskich nazw.
  • Inne internetowe źródła – Internet jest pełen ściąg, opracowań, prac naukowych i innych materiałów na temat figur, jednak ich jakość – zwłaszcza po polsku – pozostawia wiele do życzenia. Zdarzało mi się nawet znaleźć publikacje doktorów-polonistów z rażącymi błędami i niekonsekwencją w stosowaniu definicji. Dlatego korzystam z tego typu źródeł tylko w sytuacjach kryzysowych.
  • Książki – tak, wiem, że powinny być źródłem nr 1, ale spędzanie życia w czytelni mnie nie bawi :-). Mimo to jestem w posiadaniu paru podręczników do retoryki i staram się do nich stosować. Czasem zaglądam też ukradkiem do opasłego Zarysu Teorii Literatury.

Definicje przedstawione na tej stronie są moją interpretacją powyższych źródeł. Nie jest to praca naukowa, więc nie mam ochoty na dodawanie wszędzie przypisów i linków do każdego słowa. Nie odpowiadam jednocześnie za jedynki w szkole i dwóje w indeksach – jak zawsze podczas korzystania z Internetu trzeba mieć własny rozum! Z mojej strony staram się jak mogę, aby błędów było tu jak najmniej :-).

Grzegorz Pietrzak (kontakt do mnie: imie.nazwisko na gmail)